Edward Zarychta - Blog - Edward Zarychta

Przejdź do treści

Menu główne:

Umundurowanie żołnierzy polskich w okresie międzywojennym II RP

Edward Zarychta
Opublikowany przez w Informacja ·
Tags: mundurżołnierzaIIRP
Witam,
Poniżej przedstawiam kilka fotografii mojego dziadka - Edwarda Zarychty. Przeanalizowałem jego ubiór i doszedłem do pewnych wniosków, które przedstawiam poniżej. Jednocześnie proszę o dodatkowe informacje na temat umundurowania żołnierzy Wojska Polskiego.


Przedmiotowe fotografie przedstawiają mojego dziadka w mundurze Wojska Polskiego okresu międzywojennego II RP (1918-1939). Na wszystkich fotografiach dziadek jest w rogatywce wojsk piechoty, która charakteryzowała się wszytym aksamitnym otokiem, którego kolor oznaczał rodzaj wojsk. Oprócz otoku wyróżniał ją okuty daszek oraz gwiazdki (na pierwszym zdięciu jedna a na drugim trzy gwiazdki) oraz orzełek (podoficerski i oficerski). W Mundurze i na rogatywce oficera Wojska Polskiego II RP guziki były z orzełkiem w koronie. Na pierwszym zdięciu dziadek jest w mundurze podporucznika (jedna gwiazdka na rogatywce i na pagonie) w charakterystycznych spodniach - bryczesach podoficerskich, na drugim zdięciu dziadek jest już w mundurze pułkownika (trzy gwiazdki na rogatywce, oraz dwie belki i trzy gwiazdki na pagonach) i przyznam się szczerze, że jestem tym ździwiony, gdyż dziadek a po jego śmierci babcia nie wspominali, że był w stopniu pułkownika. Inna sprawa, że dziadek mało opowiadał o swojej przeszłości przedwojennej i wojennej. Trzecie zdięcie przedstawia dziadka w charakterystycznych reprezentatywnych spodniach - szaserach oficerskich a na czwartym zdięciu dziadek jest w płaszczu oficera piechoty II RP z paskiem i kaburą na pistolet.Przeglądając artykuły o Wojsku Polskim okresu międzywojennego znalazłem informacje na temat kolorów umundurowania żołnierzy w zależności od rodzaju wojsk w jakim służyli i tak:
- kolor granatowy to wojska piechoty,
- kolor czerwony to kawaleria i żandarmeria,
- kolor pomarańczowy - to wojska pancerne,
- kolor biały, błękitny, żółty, różowy, amarantowy, wiśniowy i chabrowy - - to kawaleria,
- kolor ciemnozielony to wojska artylerii,
- kolor czarny to wojska inżynieryjne i saperzy,
- kolor fioletowy był zarezerwowany dla kapelanów.
Dziadek, Edward Zarychta reprezentował piechotę i dlatego na zamieszczonych fotografiach otok w rogatywce jest granatowy, patki na kołnierzu munduru są granatowe. Także reprezentacyjne szasery do munduru wieczorowego na trzeciej fotografii miały element granatowy - wypustka granatowa pomiędzy dwoma lampasami sukiennymi. Do umundurowania ofcerów w okresie międzywojennym należały również buty tzw. "oficerki" i buty sztyblery do spodni galowych. Zapraszam do komentarzy na temat umundurowania żołnierzy nie tylko okresu międzywojennego.

Szkoła Podchorążych w Pałacu Królewskim w Łobzowie (Kraków)

Edward Zarychta
Opublikowany przez w Informacja ·
Tags: SzkołaPodchorązychŁobzówKraków
Szkoła Podchorążych w Łobzowie (dawniej Insytut Kadetów), którą najprawdopodobniej ukończył mój dziadek przed II Wojną Światową - czy ktoś może mi napisać coś więcej na temat tej Szkoły?
Wpisy z miesięcy
Kategorie
Chmura tagów
Informacja
Ciekawe serwisy, blogi związane z historią
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego